زبان بدن گربه حرکات دم
زبان بدن گربه ها راهنمای کامل حرکات و صداها

عاشقان گربه به خوبی درک می‌کنند که این موجود دوست‌داشتنی مانند سایر حیوانات خانگی نیست و ممکن است در اکثر اوقات حاضر به اطاعت از شما نباشد. با این حال کسانی که از گربه‌ها نگهداری می‌کنند، ارتباط احساسی محکمی با آن‌ها دارند و از این رابطه لذت می‌برند. مخصوصاً اینکه اگر کمی بیشتر اطراف این حیوانات باشید، می‌توانید زبان بدن گربه را درک کنید و احساسات گربه‌ها را بهتر بفهمید. در مقایسه با سگ‌ها درک زبان گربه کمی مشکل است و همچنین برای ارتباط با آن‌ها نباید به حس غریزی خود رجوع کنید، زیرا همان‌ طور که گفتیم حالات این حیوان با حیوانات خانگی دیگر متفاوت است.

می‌خواهیم در این مطلب به زبان بدن گربه‌ها بپردازیم، به شکلی که با مشاهده حالات چشم‌ها، گوش‌ها و دم حیوان متوجه حس او شوید. علاوه بر این صدای گربه هم برای ارتباط بیشتر اهمیت دارد.

ترجمه زبان بدن گربه

اگر به تازگی گربه‌ای را برای سرپرستی به خانه آورده‌اید و درباره رفتار گربه‌ها اطلاعات و تجربه ندارید، می‌توانید با توجه به حالات مختلف و رفتارشناسی گربه با او ارتباط بهتری ایجاد کنید و اگر مشکلی وجود دارد، آن را برطرف کنید.

حرکات دم گربه‌ها

دم به حالت عمود و کاملاً صاف رو به بالا

 این حالت نشان می‌دهد که گربه کاملاً خوشحال و راضی است و در صورت نزدیک شدن به او با شما بازی خواهد کر. اما دقت داشته باشید گربه‌ای که تازه به خانه آورده‌اید به زمان نیاز دارد تا در کنار شما احساس شادی و امنیت کند.

دم رو به بالا است ولی کاملاً عمود نیست

 این حالت یعنی اینکه گربه دارد به شما اعتماد می‌کند، ولی بهتر است به اون نزدیک نشوید و حرکت ناگهانی انجام ندهید. اگر دوست شما گربه‌ای دارد و شما مرتب به خانه او رفت و آمد می‌کنید، این حالت از زبان بدن گربه نشان می‌دهد که شما را می‌شناسد و اعتماد دارد، اما نباید با او صمیمی شوید.

دم رو به بالا است ولی پا‌های عقب کمی خم شده‌اند

 گربه دارد می‌گوید کمی مضطرب است و بهتر است به اون نزدیک نشوید و او را به حال خود بگذارید.

دم رو به بالا است و سر آن مانند عصا خم شده است

 گربه به شما اعتماد دارد ولی نه کاملاً، پس بهتر است با آرامش رفتار کنید و به او دست نزنید.

انواع زبان بدن گربه

دم رو به بالا کاملاً عمود است ولی مو‌ها سیخ شده‌اند

 این گربه عصبانی است و در این حالت اصلاً نباید سر به سر او بگذارید یا با او بازی کنید. وجود یک خطر هم می‌تواند باعث این حالت در گربه شود. پس اگر دم گربه‌ به این صورت درآمد اطراف را بررسی کنید، شاید یک گربه غریبه نزدیک محل زندگی او شده است.

بیشتر بخوانید
گلوله مویی گربه : همه آنچه در مورد هیربال گربه ها باید بدانید

دم افقی و صاف است

 گربه می‌گوید به شما کاملاً اعتماد دارد و دوست دارد با شما بازی کند.

دم را به حالت عمودی نگاه داشته و آن را تکان می‌دهد

 گربه از دیدن شما خوشحال است.

دم پایین است و حالت منحنی گرفته

 این حالت از زبان بدن گربه نشان می‌دهد که هر آن این گربه به شما حمله خواهد کرد، پس از او دور شوید.

حالات گوش گربه‌

گوش‌ها به عقب خم شده‌اند

 این حالت زبان بدن گربه ترسیده است. گربه در حالت آماده باش به سر می‌برد. از او دور شوید، چون ممکن است به شما حمله کند.

گوش‌های کاملاً ایستاده

 گربه دارد به صدایی دقت می‌کند و کاملاً کنجکاو و هوشیار است.

گوش‌ها به سمت جلو خم شده‌اند

 گربه راضی و آرام است.

گربه غمگین

حالات چشم گربه‌

  • مردمک عمودی: این حالت طبیعی و آرام گربه است.
  • مردمک‌ گرد: گربه از چیزی ترسیده و اضطراب دارد.
  • مردمک‌های گرد و گشاد: گربه ترسیده و قصد دارد حمله کند.
  • پلک زدن آرام: زبان بدن گربه با پلک زدن آرام یعنی به شما اعتماد دارد و در کنار شما احساس امنیت می‌کند.
  • چشم‌های نیمه باز: گربه لم داده و به شدت احساس آرامش دارد و دوست دارد روی پای شما دراز بکشد.

معنی صدا‌های گربه

یک نکته جالب و بامزه درباره صدای گربه‌ها وجود دارد. گربه‌ها هزاران سال است که اهلی شده‌اند و به زندگی در کنار انسان عادت کرده‌اند. این حیوانات دوست‌داشتنی صدای میو میو را برای ارتباط با انسان ابداع کرده‌اند و هرگز برای ارتباط با گربه‌های دیگر از آن استفاده نمی‌کنند. صدای میو میو جزو زبان بدن گربه ها در ازتباط با انسان است، بنابراین هر وقت صدای میو میو او را شنیدید، حتماً مخاطب شما هستید.

میو ریز و کوتاه

 اگر گربه را صدا کنید یا در اطراف او مشغول به کار باشید، با این میو کوچک به شما می‌گوید که همه چیز عالی است و من خوشحالم.

میو کشدار

 گربه در جایی گیر کرده است! اگر گربه با صدای ملتمسانه میو کرد، باید بدانید ترسیده و کمک لازم دارد. اگر حیوان بیمار باشد و درد بکشد نیز از این صدا به عنوان زبان بدن گربه استفاده می‌کند.

میو میوی پشت سر هم

 یعنی من گرسنه هستم و هر چه زود‌تر به من غذا بده.

غر زدن

 معمولاً گربه‌ها وقتی با هم می‌جنگند، از صدایی عجیب و عصبانی برای به چالش کشیدن گربه دیگر استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید
با شایع ترین بیماری های گربه ها آشنا شوید
گربه ترسیده

هیس کشیدن

 اگر گربه عصبانی باشد، با این صدا و نشان دادن دندان‌ها به شما می‌گوید او را راحت بگذارید. قهر گربه نیز معمولاً با صدای هیس اعلام می‌شود که یک هشدار است.

خرخر کردن

 وقتی گربه را نوازش کنید و او راضی باشد، این صدا را تولید می‌کند. همچنین گربه‌ها در زمان نقاهت از بیماری یا نزدیکی به مرگ خر خر می‌کنند.

آیا گربه‌ها صاحب خود را می‌شناسند؟

گربه‌ها صددرصد صاحب خود را می‌شناسند، حتی اگر گربه در یک خانه با چندین انسان زندگی کند دقیقاً می‌داند چه کسی صاحب اصلی او است. البته انتظار نداشته باشید که گربه مانند سگ برای شما دم تکان دهد یا همیشه برای بازی و تفریح مشتاق باشد. او ترجیح می‌دهد استراحت کند و در زمان‌های دیگر هم شاهد کش و قوس گربه هستید که به بدن خود ورزش می‌دهد و اصلاً به فکر بازی با شما نیست.

گربه‌ها نامی را که برای آن‌ها انتخاب کرده‌اید را نیز می‌دانند، البته هر وقت که دوست داشته باشند به آن عکس‌العمل نشان می‌دهند. معمولاً اگر صاحب اصلی گربه اسم او را صدا کند، گربه میوی ریزی می‌کند یا به طرف صاحب خود می‌دود. گربه‌ها به کمک بو شما را تشخیص می‌دهند، به عبارتی نمی‌توانند بوی افراد غریبه را تحمل کنند. بنابراین اگر دوست دارید گربه دوست‌تان را بغل کنید، یکی از لباس‌های دوست‌تان را بپوشید و کمی منتظر باشید شاید گربه به شما اعتماد کند و نزدیکتر بیاید. با شناختن زبان بدن گربه ها متوجه خواهید شد که گربه‌ها مَحبت خود را با میو ریز، دراز کشیدن روی پای شما، لمس سر، مالیدن دم به پا‌های شما و … نشان می‌دهند. وقتی گربه‌ای در نزدیکی شما به پشت دراز کشید و شکمش را نشان داد یعنی به شما اعتماد صد در صد دارد و منتظر نوازش است.

گربه با گوش های کج

جمع بندی

اگر از کسانی که به گربه‌ها علاقه دارند درباره دلیل علاقه آن‌ها سؤال کنید، جواب‌های عجیب و بامزه‌ای می‌شنوید که شاید برایتان قابل قبول نباشند. گفتیم که گربه‌ها حیوانات مطیعی نیستند و بیشتر علاقه دارند لم بدهند یا با اسباب‌بازی و حشرات سرگرم شوند. با این حال شخصیت مستقل آن‌ها به انسان ثابت می‌کند گربه به دلیل نیازش شما را دوست ندارد، بلکه با وجود خود در خانه زندگی را برای شما شیرین‌تر کرده است. پس آشنایی با زبان بدن گربه ها می‌تواندشما را در برقراری ارتباط بهتر با این حیوانات یاری کند.